A múlt héten újra Frankfurtban jártunk, a lejjebb már beharangozott MusikMessén. A német város a válság következtében kedvesebb házigazda, mint bármikor: nagyjából feleannyi pénzből meg lehet ebédelni-vacsorázni közepesnél jobb helyeken, mint két-három éve, és sok minden mellett a szállodák is olcsóbbak lettek: 19 százalékról ugyanis 7-re csökkentették a szállásdíjak áfáját, hogy jobban pörögjön a forgalom. (De nálunk biztos lenne néhány olyan "közgazdász", "értelmiségi", aki elmagyarázná, hogy ők a hülyék, és az adócsökkentéssel nem lehet pluszforgalmat generálni.)
A vásár a zeneipar változásának irányait egész jól leképezte: a mellettünk látható illusztráció a "midi, keyboard" nevű csarnokot mutatja. Az óriási terület, amely néhány éve még zsúfolásig volt olyan eszközökkel, melyek ennek a blognak a legszorosabb tárgyai, idén már csak pangott; néhány cég árválkodott csak a közepén, közöttük is jó néhány akusztikus zongorákkal dílelt.
Némi fájdalomcsillapítás (de nem sok), hogy az egy szinttel feljebbi DJ-területen megjelent néhány szoftverszinti és effekt, távolabb pedig, külön csarnokban a Yamaha, még távolabb pedig, a dobok és ütőhangszerek között váratlanul a Korg. Mindezzel a lecsúszással szemben idén már három komplett csarnokra kiterjedt a színpadi látvány- és hangtechnika, remek új találmányokkal, külön részleggel a roadok biztonságitechnikai és munkavédelmi felszereléseinek - és egy teljes szintet elvitt az ultramobil hangosítóberendezések ügye. Naná, a koncertipar zúz, és nincs is semmi jele, hogy a közeljövőben ezt bárki megállíthatná.
No de lássuk az újdonságokat - mert azért volt egy pár.
A képen a kiállítás egyik hangszersztárja, a Korg új, Monotron nevű zsebszintije. Ez 85 dollárért pont annyit tud, amennyit itt látunk: analóg szintimotort, amin csak a szűrőt (az MS-20 eredeti szűrője!) és az LFO-t állíthatjuk, és a ribbonbillentyűvel kezelhetjük. Elképesztő élmény, már most klasszikus, Stylophone-ék aggódhatnak. Nem ez volt az egyetlen komoly játékszer a cég standján, én szintén ide tenném ugyanis a microSTATIONt, ami egy minibillenytűs, ötoktávos, egyébként szintimotorilag teljesen fullos PCM workstation.
Eggyel nagyobb, már normális billentyűzetes új termék a PS60, a cég új alsókategóriás színpadi szintije. Ötoktávos, 120 polifóniás, rendkívül harsány hangú termék, 49 megabájt ROM-hanggal (ez hogy jött ki?), 440 beépített hangprogrammal, 63 effekttel. Természetesen USB-s, és kész szerkesztő-könyvtárazó programcsomaggal, valamint VST-RTAS-AU formátumú plugin-interfésszel érkezik, PC-re és Macre, így a virtuális stúdiószoftverek bármelyikéből lazán vezérelhető.
A Roland azt keresi, hogy hogyan lehet még érdekes szintit csinálni a szoftverkorban - és nem is talált mellé a Gaia SH-01-gyel. A hangtervezéssel ismerkedők lehetnek a célcsoportja a műnek, ami egészen jól szól, egyszerű a kezelése, 64 polifón és még elemről is megy. Két USB-csatlakozója is van - az egyiken programokat lehet tárolni, a másik pedig a virtuális stúdiók csatlakozása (MIDI parancsokat fogad rajta, és visszaküldi cserébe az audiókimenetet). Virtuális analóg egyébként őkelme, rengeteg extra effekttel, arpeggiatorral.
Tart még a nyolcvanasévek-retró is, egy újabb nyakba akasztható szinti erősíti ezt a vonalat, a Lucina AX-09. 150 hangprogram, 128-as polifónia, háttérzene-lejátszás USB-ről, infravörös hadonászókontroller - ebben a kategóriában ennél jobbat nem csináltak. Igaz, nem sokan indultak el a versenyben.
Jót játszottunk a franciák Rhizome-jával, ami egy nagyszerű szerkezet - bár tulajdonképpen nem más, mint egy PC, célszoftverrel, VST hangszerekkel és kontrollerelemekkel. A fejlesztő, a Feeltune nagyon agilisan nyomta a gépezetet, ügyes demonstrátorral, erős névjegyosztással - dehát tényleg nagyszerű darab, megérdemli a figyelmet, és jópár színpadon viszont fogjuk látni hamarosan ezt a hangszert. A harmadik negyedévben jön ki.
A kiállítás legmarkánsabb trendje a kontrollerek mindent elözönlő áradata - különösen a DJ kontrollereké, ilyen eszközöket néha egészen meglepő standokon is láthattunk, a DJ csarnoktól távolabbra is. A képen viszont nem egy ilyen, hanem a Monome nyomdokain megjelent nyomógombmátrix látható - a legszínesebb darab a kategóriában. Az iCON hozta ki, iSTAGE-nek hívják.
Utolsó kommentek