Érdekes folyamat, de az utolsó félévben már kicsit közhelyessé is vált, annyit beszéltünk róla: egy csomó alkalmazás afelé mutat, hogy számítógépünkre többé ne kelljen programokat installálgatni, hanem fusson egyenesen a böngészőben, jöjjön a felhőből gépünkre. Millió előnye van ennek a megoldásnak, kezdve onnantól, hogy tényleg nem kell töltögetnünk-installálgatnunk sokszáz megás programcsomagokat, mindig a legújabb verziót kapjuk, anyagainkat is a felhőbe menthetjük, ahol profi cégek szervezik meg biztonságos archiválását, és könnyebben szervezhető a közös munka a felhasználótársakkal, akik szintén a felhőben élnek. A felhasználóknak a legeslegjobb pedig ezekben a programokban az, hogy ingyen használhatók, ezt se felejtsük el.
A Google alkalmazásai ugye a legkézenfekvőbb példái ennek a folyamatnak, és napról napra zabálják fel a Microsoft Office-piacát, de szinte minden programtípusnak van már ilyen változata - így a virtuális stúdiók is megjelentek, és már több platform is kínálja ezt a munkatípust, mi most hármat nézünk meg
A legelső és legismertebb, már négy éve létező program az Audiotool, annak idején mi is többször írtunk róla. Munkamódszere a nyolcvanas éveket idézi, az akkori klasszikus Roland-eszközök emulációival dolgozhatunk, kiegészítve samplerrel, polifón szintivel és rengeteg effekttel.
Ő jelenleg a korábban már említett Burn Studios alatt működik, illetve itt érhető el direktben.
Előnye a program fantasztikus kidolgozottsága, a remek grafika, és a kiváló hangminőség: aki látott már igazi, fizikai stúdiót közelről, az azonnal tud vele dolgozni. Hátránya, hogy a szekvenszerrész nem elég kidolgozott benne, az eszközökbe a régi, eredeti módszerrel kell bepötyögni a dallampatterneket, csak a poliszinti és a sampler kapott modern felületet.
Jobban hasonlít a mostani DAW-okra a Soundation, már első látásra a Cubase-ben, Logicban és társaikban megszokott felületet mutatja.
Tehát horizontális sávokat látunk, melyek lehetnek audiósávok vagy hangszersávok is. Az audiósávokra egyenesen a felhőből húzhatunk be (de nagyon-nagyon gyorsan) ingyenes groove-okat, hangmintákat, néhány másodperc alatt akár kész zenét tolhatunk össze ezekből, illetve működtetnek mellette egy online boltot is, ahol még nagyobb mintaválasztékból lehet szelektálgatni.
A hangszersávokra hétféle hangszert választhatunk be - ezek az Audiotoolhoz képest sokkal egyszerűbb szintik (és egy dobgép), viszont rendes Note editor ablakban rajzolhatjuk meg a dallamokat. Effektből is van több mint tízféle, bármilyen sávra bármit fel lehet rakni. MIDI-kontrollert nem kezel (az Audiotoolban ez is van), ez komoly hiányosság, remélhetőleg hamar orvosolják. Azért addig próbáljuk ki, ne várjunk vele.
Az Audiosauna a fejlesztők szerint még csak 0.1-es állapotban van; mi ennél sokkal jóindulatúbbak volnánk.
Ő audiót egyáltalán nem tud (úgy sejtjük, egyelőre), és háromféle hangszer van benne: egy analóg szinti, egy négyoperátoros FM-szinti és egy dobsampler. Mindhárom hangszer közepesen kidolgozott, hangminőségük jónak mondható. Hagyományos képernyői vannak ennek is: egy nagy, átfogó track-kép, és a sávonkénti note editor. Effektből egyelőre csak egy késleltető és egy zengető - összességében tehát elég szerény a specifikáció, ami viszont megvan, az kőkeményen működik, és nagyon könnyen kezelhető. A MIDI-t szintén várjuk, de ami megvan, addig azt itt csekkoljuk.
Utolsó kommentek