Frankfurti beszámolónk második felének első fejezete Szalay Andrásé: TriplePlay nevű új, vezeték nélküli gitárszintijéről már beszéltünk korábban, de a nagy hír az, hogy április elején Amerikában már kikerült a boltokba, és az első szállítmányok már el is fogytak. A gitárra felszerelhető átalakító hardver, a hozzá való vezeték nélküli USB pendriveszerűség és a szoftverszinti együtt mindösszesen csak 400 dollárba kerül, a jóval százezer forint alatti vételár pedig legalább akkora forradalmat jelenthet a vendéglátó helyeken játszó gitárosoknak, mint a nyolcvanas évek végén a kísérőautomatikás szintik a billentyűsöknek: ezzel a beruházással a gitáros egyszál maga komplett, piacképes zenekari produkciót képes a helyszínre vinni. Nézzük meg a NAMM-videón, Burr Johnson, a cég veterán gitárszinti-demonstrátora még dobolni is megtanít a húrokon.
Ennél az amerikai standnál pedig mindig tömegek álltak, nem véletlenül. A Slate Digital új, Raven nevű, multitouch óriásképernyőn alapuló szuperkonzolja a keverés közeljövőjét preview-zta elénk.
És ha már multitouch: még csak előzetes, de már biztos, hogy ademózott, 11-es FL Studio is kezelni fog effajta képernyőket. Emellett pedig 64 biten is otthon érzi magát, és benne lesz a Performance üzemmód, amivel Ableton Live-szerűen adhatjuk elő élőben a szekvenszerbe betáplált dalokat, produkciókat.
Lesz még benne egy csomó újdonság - playlist, pluginok, egyebek -, a teljes listához itt egy PDF.
Természetesen első nap reggel, az első utam - még a ruhatár előtt -, a Claviához vezetett Nord Lead 4-et nézni, az erről szóló instagramos fotó bejárta a net bizonyos területeit (pedig nem is a Leaden játszom rajta). Az új szuperszintiről millió értekezés jelent meg pár nap alatt - a szintézisszakmába főtémát tudtak ezzel a hangszerrel gurítani -, ezen az itt látható képen ezért inkább Nordelius úr első analóg szintijét ábrázolom, ami a legendás hetvenes évek most már legendássá váló eszköze. Vizsgáljuk meg jól, milyen hasonlóságokat, áthallásokat tapasztalunk közte és a Nord-sorozat között. Szerintem van egy-kettő.
Tudjuk egyébként, hogy hogyan néz ki manapság egy dobszett? Hát így valahogy természetesen, iPaddel megsegítve. A képen az új Nord Drum 2 dobszinti, a hozzá ajánlott Nord Paddel.
Az iPad (vagy a telefon) egyébként természetesen mindennek a központját jelenti ma: kis túlzással úgy lehet az idei Musikmessét ábrázolni, hogy volt az iPados keverők pavilonja, mellette az iPades kontrollerek pavilonja, amellett meg az iPades szintik pavilonja, közvetlenül az iPades dobok mellett. Alig van olyan alkalmazástípus, ahol ne lehetne hasznosítani a táblagépet - és ezt szó szerint értsük, tényleg nagyon hasznos segítséggé válik, például a Novation új LaunchPad S modellje esetében is, ahol a most már hagyományos, 8 x 8-as mátrixkontrollerhez feliratokat kapunk képernyőjén, mi mit jelent. És ne mondjuk azt, hogy ezek a filléres DJ megoldások itt lenn olyan nagyon rémisztőek lennének. Sokkal jobban kézre- és funkcióra áll a dolog, mint laptopokkal.
És ha valaki azt hiszi, hogy csak csúcstechnikával lehet manapság behatolni a hangszeriparba, akkor az nagyon téved, és itt rá a bizonyíték: ez a kartonból kivágható, összerakható kis tolltartó hangszórócska majdnem akkora sztárja volt a vásárnak, mint az új szuperszintik. Ilyesmi bárkinek eszébe juthat, és bárki kivitelezheti, nem kell hozzá sokéves fejlesztési ciklus, millió dolláros befektetés.
Utolsó kommentek