A Yamaha 12 bites, 1988-as samplere, a TX16W nem vált klasszikussá - fontos szerepet játszott viszont Magnus Lidström, a Sonic Charge alapítójának életében. Ő 1993-ban ezzel a géppel indította karrierjét a zenei fejlesztési világban azzal, hogy alternatív operációs rendszert fejlesztett a samplerhez, ami sokkal többet tudott, gyorsabb is volt, és még fél mega plusz memóriát fel is szabadított a mintáknak az egyébként mindössze másfél megás hangszerben. A floppyn terjesztett új oprendszert, a Typhoont pénzért árulta, majd 2000-ben felszabadította, azóta ingyenesen hozzáférhető.
És ingyenesen hozzáférhető a húszéves évforduló alkalmából kiadott új szoftvere is, a Cyclone, ami viszont egy VST plugin Windowsra és Macre, és komplettül kapunk vele Typhoont futtató Yamaha TX16W samplert. A komplett szó itt nem tréfa: Magnus mindent leemulált az eredeti hangszerből: a Cyclone-ban nyolc megahertzes Motorola 68000 procit emulál, és ez a szoftverszint hajtja végre sorról sorra a Typhoonban megírt régi programját. De ez még nem lett volna elég, a TX16W-ben terpeszkedő DSP processzort és annak kódját is átírta a pluginbe, de még a 400 kHz-es mintavételi frekvencián dolgozó spéci D/A-t, plusz a digitalizáló A/D áramkör karakterisztikáját is lemásolta.
Utóbbiból következik, hogy mintavenni is lehet a programmal, ha a DAW-unk tud rá hangjelet irányítani - kész hangokat viszont már nekünk kell vadászni, a neten fellelhető TX16W-mintacsomagokat, disk image-eket simán beolvassa. Ebből következően a használata elég kalandos, a FAQ-ban elolvashatjuk, hogy milyen billentyűsorozattal lehet hangokat beolvasni (nemcsak úgy bedraganddropoljuk, nem ám). De aki kész az időutazásra, jól szórakozhat - itt lehet elkezdeni.
Utolsó kommentek