A múlt héten lefutó frankfurti Musikmesse most már végképp nem a nagy újdonságok bemutatásának elsődleges terepe. A cégek takarékoskodnak, a legfontosabb kommunikációs - és disztribúciós - csatorna amúgy is az internet, a termékek pedig egyre bonyolultabbak, így egy vásári forgatagban nem sokat érzékelni a finomságokból.
Ebbe a relatív ürességbe idén valósággal belerobbant a tavaly komoly válságon keresztülment Roland, egy drámai fordulattal. A digitális eszközökhöz végsőkig ragaszkodó óriáscég egy nagy csavarral idén teljes erővel ráfordult a moduláris rendszerekre - digitális és analóg tartományban egyaránt.
Legegyszerűbb és legkomplettebb termékük a tavaly bemutatott Aira System-1 modulverziója, a System-1m, ami felfogható az eredeti hangszer rackverziójának is - ámde a felső sorban ott a sok kis jackdugó, a cucc ugyanis komplettül átpatchelhető, akár önmagában is, akár egy nagyobb moduláris Eurorack rendszer részeként, CV/Gate vezérléssel. Ha hozzátesszük azt, hogy természetesen a gép futtatni tudja a System-1-re kihozott további klasszikus Roland szintiemulációkat, hátborzongató lehetőségekhez jutunk: például egy moduláris SH-101-ünk vagy Promarsunk lehet odahaza. A hangszer ára 600 dollár, hamarosan rendelhető.
Nem annyira hamarosan, inkább az év második felében jön a System-500, a vállalat harmadik komplett analóg moduláris rendszere. A System-700 és a System-100m elektronikai megoldásaira alapozott készlet is Eurorack formátumú lesz, természetesen a 2015-ben megkövetelt megbízhatósággal. A várható árakat nem árulták el.
Megvan viszont már négy digitális Eurorack modul, a cég első igazi belépője az Eurorack piacra, és szintén hamarosan rendelhetők, 300 dolláros áron. A Scooper egy hagyományos loopeffektelő, a Demora egy ravasz késleltető, a Bitrazer egy bitmanipulátor, a Torcido pedig egy szép torzító - mind 24/96-os felbontásban dolgoznak, és Aira csatlakozásuk is van.
Utolsó kommentek